Nawilżenie skóry głowy bez obciążenia i przetłuszczenia. Poznaj 4 sposoby!

Gęste, pełne blasku włosy to podstawa atrakcyjnego wyglądu. Niestety utrzymanie ich w dobrej formie bywa wymagające, szczególnie jeśli Twoja skóra głowy ma skłonności do przesuszania. Nie musisz się jednak martwić na zapas – istnieje wiele sposobów na to, by poprawić jej kondycję. Jak nawilżyć skórę głowy? Podpowiedzi znajdziesz w tym tekście!

Sucha skóra głowy – objawy

Zacznijmy od omówienia samej dolegliwości. Sucha skóra głowy to nie tylko problem kosmetyczny, ale też daje wiele nieprzyjemnych objawów. Musisz bowiem wiedzieć, że skóra głowy niczym nie różni się od skóry na twarzy czy ciele i też może ulegać podrażnieniom lub przesuszeniu.

Odwodniona skóra głowy charakteryzuje się następującymi objawami:

  • zaczerwienieniem,
  • swędzeniem,
  • łuszczeniem (odchodzące suche skórki, płaty skóry czyli martwego naskórka),
  • uczuciem ściągnięcia i napięcia,
  • szorstkim i matowym wyglądem.

To jednak nie koniec symptomów. Sucha skóra może spowalniać wzrost włosów, powodować ich wypadanie i pogorszenie się ich kondycji. Jeśli doświadczasz tych objawów, to dowód na to, że możesz borykać się z przesuszoną skórą głowy.

Wiemy już, z jakimi objawami wiąże się sucha skóra głowy, jednak wciąż nie mamy pewności, jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy. A te mogą być bardzo różne. Najczęściej do odwodnienia skóry głowy dochodzi, gdy:

  • wybierasz nieodpowiednie produkty do pielęgnacji, czyli na przykład za mocny szampon lub szampon zawierający składniki, których Twoja skóry nie lubi lub nie toleruje
  • zbyt często korzystasz z peelingów do skóry głowy, np. codziennie lub co dwa dni (peeling stosujemy maksymalnie 1-2 razy w tygodniu, lub rzadziej, jeśli mamy suchą skórę głowy)
  • nadużywasz ciepłego nawiewu suszarki,
  • myjesz włosy zbyt często, np. 2 razy dziennie, codziennie
  • stylizujesz włosy zbyt często i za pomocą nieodpowiednich produktów,
  • często farbujesz włosy, zwłaszcza farbami z amoniakiem,
  • do mycia używasz zbyt gorącej wody,
  • spędzasz dużo czasu w klimatyzowanych pomieszczeniach,
  • Twoje włosy są narażone na nadmierne promieniowanie UV i na częste zmiany temperatur,
  • odżywiasz się w nieodpowiedni sposób i nie zapewniasz sobie odpowiedniego poziomu nawodnienia od wewnątrz,
  • cierpisz na przewlekły stres,
  • dotykają Cię alergie kontaktowe

Zanim więc podejmiesz konkretne kroki w celu wyleczenia suchej skóry, przyjrzyj się swojemu trybowi życia, zmień szkodliwe nawyki, a z pewnością zauważysz różnicę!

Sucha skóra czy łupież?

Objawy suchej skóry głowy przypominają Ci łupież suchy? Całkiem słusznie – sucha skóra głowy i łupież mogą pojawiać się równolegle, ale to nie jest reguła. Białe płatki na przedziałku czy napięcie skóry mogą być spowodowane źle dopasowanym szamponem, który wystarczy zmienić. W przypadku suchej skóry głowy często sama zmiana pielęgnacji nie wystarcza. Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoim problemem jest odwodniona skóra głowy czy łupież, przyjrzyj się swojej pielęgnacji i zaplanuj wizytę u specjalisty, najlepiej u trychologa.

Jak nawilżyć skórę głowy?

Wiemy już, skąd bierze się sucha skóra głowy. Jak ją nawilżyć, by wróciła do formy? Jest na to całkiem sporo sposobów!

Kluczem do poprawy stanu skóry głowy jest odpowiednia pielęgnacja. Dobrze dobrane kosmetyki mogą zdziałać cuda, pod warunkiem że rzeczywiście są dobrze dopasowane. Troszcząc się o skórę głowy łatwo przedobrzyć i doprowadzić do przetłuszczenia oraz obciążenia włosów. Są jednak kosmetyki, które się do tego nie przyczynią. Omówimy je dla Ciebie poniżej.

Zanim jednak przejdziemy do konkretnych sposobów, na początek kilka wskazówek. Czym nawilżyć skórę głowy? Wybierając produkty pielęgnacyjne, koniecznie sięgnij po kosmetyki zawierające nawilżające składniki aktywne. Skoncentrowane humekanty, czyli substancje nawilżające takie jak gliceryna, kwas hialuronowy czy aloes, dostarczone skórze pomogą jej powrócić do formy. To jednak dopiero początek drogi!

Jak nawilżyć skórę głowy? Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Sucha skóra głowy wymaga szczególnej troski i odpowiednich nawyków. To właśnie skalp jest przecież narażony na czynniki zewnętrzne, a przez to, że jest dość wrażliwy, jego stan może odbijać się na włosach. Z tego powodu w trosce o skórę głowy warto skupić się na pobudzeniu wytwarzania Naturalnego Czynnika Nawilżającego (czyli popularnego NMF), który pozwoli skórze odżyć. Produkty powinny zawierać składniki humektantowe, czyli wiążące wodę (np. glicerynę, aloes czy kwas hialuronowy), a także tworzyć ochronną warstwę na skórze. Dobry wpływ na nią ma także mocznik, ale tylko w niewielkich stężeniach do 2%.

Czym nawilżyć skórę głowy?

Przyszła pora na konkrety. Jeśli jesteś ciekaw, jakie są skuteczne sposoby na nawilżenie skóry głowy, poniżej znajdziesz nasze porady!

Sięgnij po naturalne rozwiązania

Pierwszym krokiem może być zwrócenie się po pomoc do matki natury. Jedną z najciekawszych propozycji jest aloes. To roślina znana od wieków, która wyróżnia się swoimi właściwościami nawilżającymi. Aby zadbać o skórę głowy, wystarczy nałożyć na nią żel aloesowy na 15 minut, a następnie zmyć produkt szamponem. Przy regularnym stosowaniu skalp nie będzie już podrażniony, zniknie świąd i przesuszenie. Warto spróbować!

Wykonaj peeling skóry głowy

Jak już wiemy, nie należy wykonywać tego zabiegu zbyt często, ale od czasu do czasu oczyszczający peeling trychologiczny do skóry głowy może tylko pomóc. Skóra będzie dzięki niemu oczyszczona, a zawarte w składzie kwasy AHA (kwas glikolowy i kompleks kwasów owocowych), docierając w głębokie warstwy, zwiększą nawilżenie i wspomogą proces usuwania martwego naskórka. Zwróć tylko uwagę, aby Twój peeling nie zawierał drobinek peelingujących, a zamiast tego, aby miał złuszczające kwasy, które działają delikatniej i nie spowodują osadzania się drobinek na skórze głowy, pogarszając problem suchości i podrażnień.

Przywróć równowagę

Peeling to pierwszy krok w oczyszczeniu skóry, który usuwa zanieczyszczenia i przygotowuje skórę na kolejne kroki pielęgnacji. Kolejnym etapem powinien być produkt, który zadba o balans, odpowiednie pH i przywrócenie komfortu. Wzmacniający booster do skóry głowy dobrze się sprawdzi w tej roli. Z jego pomocą z łatwością przywrócisz skalpowi równowagę, nawilżenie i pobudzisz cebulki do wzrostu. Przy regularnym stosowaniu zauważysz też z pewnością poprawę kondycji włosów, a wręcz mogą pojawić się nowe włosy tzw. Baby hair – a wszystko to dzięki zawartości aloesu, mocznika i biotyny. Produkt nakładamy na około 20 minut na suchą skórę głowy przed myciem szamponem. Po zmoczeniu włosów przed myciem, szybko zauważysz, jak miękkie, ukojone, cudownie gładkie i nawilżone włosy i skóra głowy się stały – gwarantujemy, że pokochasz ten efekt. Wzmacniający booster do skóry głowy jest bestsellerem w marce so!flow, a użytkowniczki pokochały jego wielokierunkowe działanie.

Olejowanie nie tylko włosów

Na koniec sposób, o którym na pewno słyszałaś, ale w nieco innym wydaniu. Mówiąc o olejowaniu, zwykle mamy na myśli nakładanie produktu na pasma. To oczywiście dobry krok w walce o regenerację i wzmocnienie włosów, ale nie wszyscy wiedzą, że olejowanie pozytywnie wpływa również na skalp. Czym nawilżyć skórę głowy? Użyj olejku jojoba, oleju lnianego, kokosowego lub oleju z awokado, a uzyskasz najlepsze efekty – złagodzenie podrażnień, przywrócenie kondycji skalpu i jego regenerację. Jeśli poszukujesz i potrzebujesz gotowego produktu, dostępnego w każdej drogerii dobrego, spróbuj oleju do olejowania so!flow – w ofercie znajdziesz aż 3 rodzaje olejów, które oprócz nawilżenia skóry głowy, dbają także o pielęgnację Twoich włosów, zgodnie z ich typem porowatości. Pamiętaj tylko o tym, by nie pozostawiać oleju na skórze głowy na dłużej niż dwie godziny, aby nie rozpulchnić skóry.

Jak widzisz, sucha skóra głowy to nie koniec świata i jest wiele sposobów na to, by jej pomóc szybko i skutecznie. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi wiesz już, jak nawilżyć skórę głowy i jak o nią zadbać.