włosy kręcone

Wzbudzają zachwyt, jednak ich pielęgnacja potrafi przysporzyć nie lada kłopotów. Posiadają nierówną strukturę, często się puszą i plączą, łatwo je przesuszyć, brakuje im blasku. Mają również tendencję do szybszego rozdwajania się końcówek, a wszelkie zabiegi fryzjerskie i wysokie temperatury bardzo im szkodzą. Często określane są również jako włosy wysokoporowate. Jak zatem powinniśmy dbać o ten rodzaj włosów, aby loki były piękne, zdrowe, błyszczące i sprężyste?

mycie włosów kręconych

Przede wszystkim, włosów kręconych nie powinno myć się zbyt często – zaleca się 2-3 razy w tygodniu. Istotną kwestią w ich przypadku jest dostarczenie im odpowiedniej ilości humektantów, aby dogłębnie je nawilżyć. Nie lubią jednak zbyt mocnych kosmetyków, powinno się je więc oczyszczać delikatnymi kosmetykami. Polecane jest również mycie włosów kręconych metodą OMO, dzięki której będą one dobrze odżywione. Po umyciu najlepiej delikatnie odsączyć nadmiar wody ręcznikiem lub bawełnianą koszulką, a następnie delikatnie rozczesać je drewnianym grzebieniem o szerokich ząbkach. Loki nie lubią suszenia, więc po wszystkim najlepiej zostawić je, aż do samodzielnego wyschnięcia.

pielęgnacja loków

Kolejnym niezwykle ważnym składnikiem, jaki powinniśmy dostarczyć włosom kręconym są proteiny, które pozwolą na odbudowę i wzmocnienie struktury włosa od wewnątrz. Kolejnym krokiem będzie zamknięcie protein i humektantów wewnątrz włosa za pomocą kosmetyków zawierających emolienty. To one tworzą na ich powierzchni ochronną warstwę, która zapobiega utracie wody oraz zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi czy szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Warto też pamiętać o wdrożeniu dodatkowej pielęgnacji takiej jak regularne stosowanie peelingu trychologicznego, aby oczyścić skórę głowy i wzmocnić cebulki włosów czy olejowanie, które włosy kręcone bardzo lubią. Zwróć również uwagę na to, aby Twoje akcesoria do włosów takie jak gumki czy opaski były wykonane z delikatnych materiałów takich jak jedwab czy atłas, które nie uszkadzają struktury włosa tak jak cienkie, syntetyczne produkty.