włosy średnioporowate

Średnia porowatość jest najczęściej spotykanym rodzajem porowatości wśród Polek. Włosy średnioporowate z reguły są szorstkie w dotyku, cienkie i pozbawione blasku. Ponadto mają tendencję do łamania się na długości i rozdwajania na końcach. Pod wpływem wilgoci puszą się. Bardzo wolno schną, nawet do kilku godzin. Średnia porowatość bywa uwarunkowana genetycznie, ale może być też skutkiem zabiegów fryzjerskich, takich jak farbowanie czy rozjaśnianie. Jak wzmocnić i dodać blasku włosom średnioporowatym?

Równowaga PEH włosów średnioporowatych

Dla dobrej kondycji i pięknego wyglądu średnioporów istotne jest zachowanie równowagi PEH, w szczególności nieprzesadzanie z ilością emolientów w kosmetykach do pielęgnacji. Stawiaj przede wszystkim na mieszanki PE (proteinowo-emolientowe) oraz HE (humektantowo-emolientowe). W składach masek i odżywek szukaj zatem nawilżającego aloesu, wzmacniającej keratyny oraz regenerujących olei, np. z pestek śliwki lub z awokado.

Pielęgnacja włosów średnioporowatych

Nieważne, czy mowa o szamponie, czy też masce lub odżywce – kosmetyki do pielęgnacji włosów średnioporowatych powinny mieć jak najmniej obciążającą konsystencję. Po każdym myciu stosuj odżywkę, natomiast raz lub dwa razy w tygodniu maskę. Pamiętaj, że włosy średnioporowate są szczególnie narażone na szkodliwe działanie wysokich temperatur. Z tego powodu staraj się nie stylizować ich na gorąco, np. prostownicą czy lokówką. Jeśli sięgasz po te urządzenia, zabezpiecz kosmyki specjalnym sprayem termoochronnym.

Łagodna rutyna dla średnioporów

Do codziennego mycia używaj lekkiego szamponu z naturalnym składem. Wybieraj lekkie, nieobciążające pasm odżywki i maski, np. z aloesem, mocznikiem lub kwasem hialuronowym. Zabezpieczaj włosy na długości oraz chroń wrażliwe końce włosów średnioporowatych. Nie przetrzymuj olei, odżywek i masek zbyt długo, aby uniknąć oklapnięcia fryzury. Dbaj też o zabezpieczenie włosów średnioporowatych czepkiem, gdy planujesz kąpiel w morzu lub basenie.