Botoks do włosów – 7 zasad pielęgnacji po zabiegu

Wspomniany w tytule artykułu zabieg fryzjerski, którego nazwa może kojarzyć się ze wstrzykiwaniem toksyny botulinowej, w rzeczywistości ma niewiele wspólnego z procedurami medycyny estetycznej. Polega na nałożeniu na pasma preparatów zawierających kolagen, kwas hialuronowy czy jagody acai – substancji, które mają pomóc uzupełnić ubytki w strukturze włosa, podobnie jak prawdziwy botoks ma wypełniać skórę.

Zabieg, któremu można poddać się we własnym domu lub u fryzjera, jest więc całkowicie bezinwazyjny. Wykonuje się go, aby odżywić, odbudować i wygładzić kosmyki – ale w jaki sposób zrobić to na dłużej? Jak myć, odżywiać i chronić swoje pasma, by wyglądały zachwycająco przez długi czas? Dowiedz się, jak pielęgnować włosy po botoksie.

1. Nie myj włosów od razu po botoksie

Przez trzy lub cztery dni staraj się nie zmywać substancji nałożonych przez fryzjera. Muszą one zostać dokładnie wchłonięte przez kosmyki, co potrwa przez długi czas. Właściciele salonów zastrzegają, że efekt wygładzenia pasm, który obiecuje się osobom stosującym botoks na włosy, utrzymuje się zwykle do około 10 lub 15 mycia po wizycie. Im rzadziej więc używasz szamponu, tym dłużej prawdopodobnie będziesz cieszyć się zmianą, jaka zaszła na Twojej głowie w dniu zabiegu.

2. Gdy chcesz umyć włosy po botoksie, najpierw przeczytaj składy kosmetyków

Chcąc utrzymać ładny wygląd fryzury przed wiele tygodni, starannie dobieraj substancje, które na nią nakładasz. Najlepiej zainwestuj w specjalny szampon przeznaczony do pasm po botoksie i polecany przez producenta preparatów użytych przez fryzjera. Możesz też wybrać delikatne kosmetyki bez dodatku:

• alkoholi,
• siarczanów,
• parabenów,
• konserwantów,
• sztucznych barwników.

Pamiętaj, że silne detergenty mogą przesuszyć kosmyki oraz przyczynić się do pogorszenia ich stanu. Dotyczy to nie tylko włosów po botoksie, ale i prawie każdej fryzury. Pielęgnację bez SLS i SLES zaleca się także osobom z przesuszonym naskórkiem, a także tym, którym zależy na jak najdelikatniejszym traktowaniu pasm i skóry głowy.

3. Zadbaj o nawilżenie i odżywienie pasm

Zarówno na co dzień, jak i po botoksie włosy potrzebują nawilżenia i odżywienia. Od czasu do czasu stosuj odżywki i maski do włosów bogate w keratynę (której używa się także w czasie zabiegu), oleje dopasowane do porowatości Twoich kosmyków (np. kokosowy do niskoporowatych czy lniany do wysokoporowatych), maseczki nawilżające (m.in. z aloesem) oraz witaminy. Nakładaj maski przynajmniej raz w tygodniu, pozostawiając je na głowie na 10-15 minut dla lepszego efektu. Możesz też wczesać je grzebieniem lub szczotką, aby jak najdokładniej rozprowadzić zawarte w nich składniki i w pełni wykorzystać ich możliwości.

4. Nie narażaj włosów po botoksie na zbyt wysoką temperaturę

Ogranicz używanie prostownicy i lokówki. Spróbuj suszyć pasma chłodniejszym nawiewem suszarki oraz stosuj produkty termoochronne. Wysokie temperatury mogą osłabić włosy, także po botoksie, i zniweczyć efekty po wizycie u fryzjera. Niestety uszkodzenia mechaniczne wywołane dotykiem gorących sprzętów są nieodwracalne. Spalone pasma już nigdy nie będą wyglądały tak dobrze, jak te zdrowe.

5. Rozczesuj delikatnie

Wszystkie włosy, nawet te po zabiegu, są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Używaj do nich szczotek z miękkim włosiem lub grzebieni o szerokich zębach. Unikaj gwałtownego szarpania i czesania mokrych pasm. Najlepiej rozczesywać je na sucho, chyba że mowa o kręconych kosmykach – te warto przeczesać na mokro, nałożywszy na nie wcześniej odżywkę.

Jeśli masz długie pasma, spróbuj najpierw rozczesywać same końcówki, a potem jeszcze raz całe włosy. Dzięki temu zapobiegniesz tworzeniu się kołtunów. Możesz zaplatać warkocze lub związywać kosmyki przed spaniem. To sprawi, że nie będziesz musiała rozplątywać ich każdego dnia rano, co pomoże Ci uniknąć nadmiernego niszczenia końców.

6. Chroń pasma przed czynnikami zewnętrznymi

Wspomnieliśmy już o preparatach termoochronnych, ale ważne jest też to, by unikać również innych niż zbyt wysoka temperatura czynników, które mogą zniszczyć włosy nie tylko po botoksie, ale i w każdej innej sytuacji.

Chroń pasma przede wszystkim przed słońcem, wiatrem i chlorowaną wodą. Noszenie kapelusza lub chusty na słońcu oraz używanie sprayów chroniących przed promieniowaniem ultrafioletowym pomoże zachować zdrowie włosów. Po pływaniu w basenie zawsze dokładnie spłucz włosy, aby pozbyć się chloru i innych substancji służących do dezynfekcji wody. Na co dzień używaj produktów zabezpieczających włosy przed czynnikami zewnętrznymi. Pomoże Ci w szczególności serum silikonowe, które ochroni końcówki przed urazami mechanicznymi.

7. Unikaj chemicznych zabiegów na włosy po botoksie

Chcesz zafarbować włosy? Poproś fryzjera o połączenie farbowania z botoksem. Ten zabieg może pomóc ograniczyć zniszczenia powodowane farbą. Po nim staraj się unikać agresywnych zabiegów chemicznych, takich jak trwała ondulacja czy rozjaśnianie. Wybieraj delikatne preparaty bez amoniaku i konsultuj się z doświadczonymi pracownikami zakładu fryzjerskiego, w którym wykonywano usługę.

Jak pielęgnować włosy po botoksie? Najważniejsze są delikatność i systematyczność

Pamiętaj, że kluczem do sukcesu są regularność i delikatność w codziennych zabiegach pielęgnacyjnych. Dbanie o włosy po botoksie wymaga nieco uwagi, ale dzięki odpowiednim nawykom możesz cieszyć się zdrowymi pasmami przez dłuższy czas. Wiele zasad, o których wspomnieliśmy w tym artykule, to uniwersalne reguły obowiązujące wszystkie osoby, jakie chcą cieszyć się piękną fryzurą przez wiele lat. Niektóre z powyższych dobrych praktyk mogą zostać z Tobą przez całe życie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat dbania o włosy nie tylko po botoksie, przeczytaj inne artykuły na naszej stronie.