Czy keratynowe prostowanie włosów jest szkodliwe? 5 mało znanych faktów o zabiegu

Codzienne używanie prostownicy jest męczące i ma swoje wady. Właśnie dlatego wiele kobiet decyduje się na keratynowe prostowanie włosów. Zabieg ten ma być sposobem na szybkie uzyskanie wymarzonej fryzury. Czy to dobra metoda? Dowiedz się więcej na ten temat. Jest kilka rzeczy, o których klientki salonów fryzjerskich często nie wiedzą. Wyjaśniamy, czy keratyna jest szkodliwa i jak wpływa na kondycję włosów.

Keratynowe prostowanie włosów – co warto wiedzieć?

Na pierwszy rzut oka wydaje się idealnym rozwiązaniem. Keratyna wygładza niesforne włosy i nadaje im spektakularny połysk, a efekt jej działania może utrzymywać się nawet do pięciu miesięcy. Zyskuje coraz większą popularność, jest często polecana przez fryzjerów. Zanim jednak umówisz się na wizytę w salonie, poznaj odpowiedź na jedno pytanie. Czy keratynowe prostowanie niszczy włosy? Od czego zależy to, jak będą wyglądały po zabiegu? Okazuje się, że niektóre produkty z keratyną zawierają szkodliwe dla zdrowia substancje. Co gorsza, mogą pojawić się po nich reakcje alergiczne, a efekt wygładzenia wcale nie utrzyma się długo. Nie każdy powinien decydować się na ich zastosowanie.

Formaldehyd do prostowania włosów

Największym ryzykiem związanym z keratynowym prostowaniem włosów jest trafienie na preparaty, które mają w składzie formaldehyd. To silna substancja chemiczna, która może być bardzo szkodliwa dla zdrowia. Mówi się nawet o jej działaniu rakotwórczym. Prowadzi do podrażnień oczu i skóry. Niekiedy wywołuje duszności i problemy z oddychaniem, szczególnie u osób, które chorują na astmę. Może być również powodem reakcji alergicznych, takich jak świąd i pokrzywka. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem uznała formaldehyd za substancję szkodliwą dla ludzi, ponieważ długotrwała ekspozycja na niego sprzyja rozwojowi nowotworów.

Krótkotrwały efekt prostowania

Zabieg z keratyną nie zawsze działa tak, jak się tego oczekuje. Posiadaczki falowanych i kręconych włosów mogą być nim rozczarowane. Bardzo często już po upłynięciu kilku dni lub jednego tygodnia na głowie pojawiają się pojedyncze fale i loki. Wówczas trzeba sięgnąć po prostownicę, by fryzura była jednolita, a na gładkiej tafli włosów nie występowały zupełnie niepasujące do niej, odstające kosmyki. Faktem jest, że keratynowe prostowanie najlepiej działa u osób, które tak naprawdę już z natury mają proste włosy. W tym przypadku jedynie dodatkowo je wygładza i zapobiega ich puszeniu się. U pań z naturalnymi lokami może działać bardzo krótko, szczególnie w deszczowe dni, gdy panuje duża wilgotność powietrza.

proste włosy

Spalone włosy po keratynie

Czasami zdarza się, że klientki salonu fryzjerskiego wychodzą z niego ze spalonymi włosami. Uszkodzenia są tak duże, że negatywnie wpływają na stylizację i wygląd fryzury przez długie lata. Skutki można łagodzić jedynie dobrze dobranymi kosmetykami o silnym działaniu regenerującym. Dlaczego dochodzi do takiej sytuacji? Czy prostowanie keratynowe niszczy włosy? Jeżeli zostanie wykonane nieprawidłowo, tak. Wystarczy, że użyje się zbyt wysokiej temperatury, niedokładnie spłucze keratynę lub za długo pozostawi prostownicę w jednym miejscu. To właśnie wtedy następuje reakcja chemiczna, która prowadzi do spalenia włosów. Kilka sekund nieuwagi fryzjera miewa dramatyczne, nieodwracalne skutki.

Keratyna nie nadaje się dla każdego

Nie zawsze powinno się wykonywać prostowanie keratynowe. Przed podjęciem się tego zabiegu należy przeprowadzić indywidualną konsultację z klientem. Czy keratyna niszczy włosy? Z pewnością nie jest wskazana dla osób, u których już są uszkodzone, najczęściej w efekcie ich farbowania, rozjaśniania, częstego stylizowania na gorąco bez właściwej pielęgnacji i nawilżenia. W takiej sytuacji może pogorszyć stan fryzury. Najpierw należy odpowiednio zregenerować swoją skórę głowy, nawilżyć i odżywić wysuszone włosy. Ponadto keratyny nie stosuje się u kobiet w ciąży, osób cierpiących na alergię, astmę i zaburzenia hormonalne. Może być szkodliwa dla dziecka lub pogłębić objawy choroby.

Efekt prostowania zależy od pielęgnacji włosów

Często mówi się o keratynowym prostowaniu w taki sposób, jakby po wyjściu od fryzjera idealna fryzura miała utrzymywać się tygodniami, bez żadnego wysiłku. Niestety nie jest to prawda. Po zabiegu trzeba przestrzegać wielu zasad, co może być uciążliwe. Dla przykładu, przemoczenie głowy w deszczowy dzień lub kąpiel w jeziorze wystarczą, by zniweczyć efekt. Przez 48 godzin od wykonania zabiegu nie należy myć włosów. Nie powinno się ich ugniatać, stylizować na gorąco, a nawet… zakładać za ucho, spinać gumką lub spinką. Szczególnie w pierwszych dniach po nałożeniu keratyny przez ugięcie włosów można zniszczyć ich idealnie gładką strukturę. Przez wiele tygodni trzeba natomiast uważać na wilgoć.

zabieg keratynowego prostowania

Czy keratyna jest zdrowa?

Jeśli marzysz o pięknej, gładkiej i lśniącej fryzurze, na pewno choć raz rozważałaś keratynowe prostowanie. Czy keratyna jest zdrowa? Niestety, jeżeli wybierzesz nieodpowiedni salon fryzjerski, czeka na Ciebie duże rozczarowanie. Preparaty z dużą zawartością formaldehydu będą szkodliwe zarówno dla Twoich włosów, jak i ogólnej kondycji organizmu. Jeżeli znajdziesz dobrego fryzjera, który zwraca uwagę na zdrowie i komfort klienta, jest szansa na uzyskanie wymarzonego efektu. Pamiętaj jednak, że podstawą jest właściwa pielęgnacja i wykluczenie przeciwskazań. Używaj kosmetyków do włosów po keratynowym prostowaniu, które z jednej strony przedłużają trwałość zabiegu, a z drugiej przeciwdziałają jego szkodliwym skutkom. Wykazują działanie ochronne, nawilżające i odżywiające.

Pielęgnacja włosów po keratynowym prostowaniu

Już wiesz, jakie są zalety i wady keratyny. Czy keratynowe prostowanie niszczy włosy? Czasami tak. Aby temu zapobiec, upewnij się, że kwalifikujesz się do tego zabiegu i zadbaj o odpowiednią pielęgnację. Śledź naszego bloga, a znajdziesz wiele praktycznych wskazówek dotyczących wyboru szamponu po keratynowym prostowaniu, odżywki po keratynie czy kosmetyków do stylizacji. Opisujemy tam, jak oczyszczać skórę głowy i czym różni się od siebie pielęgnacja włosów prostych, kręconych i falowanych.