Każda kobieta chciałaby posiadać piękne, bujne i zdrowe włosy. Odpowiednio dobrana pielęgnacja, zdrowa dieta czy troska o pasma nie zawsze jednak wystarczają do tego, by osiągnąć upragniony efekt. Nic więc dziwnego, że coraz więcej pań szuka sposobów na to, jak dodatkowo wesprzeć swoje pasma. Czy kolagen na włosy rzeczywiście działa? Co warto wiedzieć o tym białku? Zapraszamy do lektury!
1. Kolagen to najbardziej rozpowszechnione w ludzkim ciele białko
Czym w ogóle jest kolagen? To białko, które jest szeroko rozpowszechnione w naszych organizmach: stanowi aż ⅓ wszystkich peptydów zawartych w ludzkim ciele. Opisano już prawie 30 typów kolagenu, a ten I typu jest najbardziej popularny i jest go najwięcej w ludzkim ciele. Można go znaleźć w tkance łącznej, więc w skórze, ale także we włosach, o czym nie wszyscy wiedzą.
To kolagen odpowiada za elastyczność, jędrność i sprężystość tkanek, jak i kondycję włosów. Oczywiste więc jest, że jego niedobór wraz z upływem czasu i postępującym wiekiem sprawia, że włosy stają się coraz słabsze, a skóra – mniej elastyczna. Zdarza się także, że to właśnie niska ilość kolagenu przyczynia się do łysienia. Co zrobić, by temu zapobiec? Jak stosować kolagen na włosy?
2. Kolagen to rusztowanie dla skóry i włosów
Zanim przejdziemy do tego, czy warto stosować kolagen do włosów, pomówmy przez chwilę o jego funkcjach. Przede wszystkim warto wspomnieć, że jego cząsteczki są bardzo odporne na odkształcenia. Oznacza to, że zawierające kolagen tkanki są elastyczne i po dotknięciu powracają do stanu wyjściowego.
Najkrócej można nazwać kolagen… rusztowaniem. To na szkielecie z tego peptydu zbudowane są włosy i skóra – im więcej kolagenu, tym mniej zmarszczek, niedoskonałości i połamanych włosów. Kolagen znajduje się również w mieszkach włosowych i wspiera ich regenerację.
3. Kolagen zapobiega odwadnianiu włosów
Warto wspomnieć również o tym, że kolagen działa na zasadzie okluzji, czyli powlekania, zostawia ochronną warstewkę, a co za tym idzie, może zapobiegać przesuszeniu włosów. Dzięki jego odpowiedniej zawartości w organizmie pasma są optymalnie nawilżone, elastyczne i sprężyste, a także łatwo je rozczesać.
Kolagen na włosy sprawia też, że pasma nie są tak łamliwe. To szczególnie ważne, jeśli często wykonujesz działania, które mogą uszkadzać włosy mechanicznie: np. pocierasz mokre pasma ręcznikiem, mocno je spinasz czy rozczesujesz te bardzo poplątane. Kolagen sprawi, że będą silniejsze i jednocześnie będą się mniej elektryzować.
4. Kolagen może opóźnić proces siwienia włosów
Wieczna młodość to Twoje marzenie? Dobrze to rozumiemy! Na pewno ucieszy Cię więc wiadomość, że kolagen może Ci pomóc dłużej cieszyć się Twoim naturalnym kolorem włosów. To białko ma silne właściwości przeciwutleniające, więc może skutecznie spowolnić starzenie się komórek.
Siwienie włosów z wiekiem wynika głównie z genetycznych uwarunkowań, ale mają na nie wpływ również wolne rodniki, które uszkadzają komórki wytwarzające i utrzymujące naturalny kolor włosów. Ponadto pigment nadający pasmom kolor może zanikać nie tylko z wiekiem, ale też w wyniku stresu, złego odżywiania czy niehigienicznego trybu życia. Odpowiednia podaż kolagenu może te czynniki zniwelować, a co za tym idzie, kolagen na włosy może znacząco opóźnić siwienie.
5. Suplementację kolagenu warto zacząć wcześniej
Kolagen to bardzo ważne białko, ale niestety – nie jest ono wieczne. Kolagen zaczynamy tracić po 25. roku życia, a proces ten znacząco przyspiesza okresie menopauzy. Prowadzi to do pogorszenia się stanu skóry i włosów, ale też wzroku. Wraz z utratą kolagenu osłabiają się kości i zęby, gorzej funkcjonują również organy wewnętrzne.
Można ten proces opóźnić, stosując suplementację lub kosmetyki z zawartością tego białka. Kolagen na skórę i włosy znajduje się w kremach, maskach, serach i szamponach, ale możesz także sięgnąć po kapsułki czy proszek. Istnieją także bardziej inwazyjne sposoby dostarczania kolagenu do organizmu, a mianowicie zabiegi medycyny estetycznej polegające na jego wstrzykiwaniu w tkankę podskórną.
Jeśli więc chcesz zadbać o swoje pasma, sięgnij po szampony i maski zawierające w składzie to białko, ale warto zadbać też o dostarczanie kolagenu w diecie. Znajdziesz go głównie w mięsie i galaretkach, a aby zwiększyć jego przyswajalność i syntezę, połącz go z witaminą C (najwięcej znajdziesz jej w papryce i natce pietruszki, ale także w ziemniakach i owocach), dlatego zadbaj również o obecność tego składnika w swojej diecie. Rozwiązaniem jest także dostarczanie do organizmu witamin i składników, które w naturalny sposób opóźnią procesy starzenia. Zaliczają się do nich głównie antyoksydanty, czyli selen, witamina A, witamina C, witamina E. Znajdziesz je w owocach, warzywach, pestkach i orzechach, rybach, a także w oliwie z oliwek. Kolagen do picia na włosy także daje dobre efekty, ponieważ wzmacnia i uelastycznia skórę głowy, z której mogą wyrastać piękne i zdrowe kosmyki. Polecamy więc wprowadzić kosmetyki zawierające to białko do codziennej pielęgnacji – owszem, kolagen nie wniknie głęboko we włosy czy skórę, ale pokryje je ochronnym płaszczykiem zapobiegającym ucieczce wody i składników aktywnych, co przełoży się na długotrwałe utrzymanie nawilżenia i nawodnienia skóry i włosów, dzięki czemu będą one wyglądać zdrowo i pięknie przez długi czas. Polecamy także zadbać o właściwą dietę bogatą w kolagen lub spróbować suplementów bogatych w kolagen i witaminę C – przy dawce 10 000 mg dziennie, już po kilku dniach powinnaś zauważyć różnicę w elastyczności, jędrności i promienności skóry i włosów.
Kolagen jest bardzo ważny dla naszych włosów. To dzięki niemu wyglądają dobrze, są zdrowe i pełne blasku. Zadbaj o to, by tego białka nie zabrakło w Twoim ciele: sięgnij po suplementy, odpowiednie kosmetyki i uzupełnij dietę o produkty bogate w kolagen, witaminy (szczególnie witaminę C) i minerały.