Jak poprawnie suszyć włosy

Odpowiednia pielęgnacja włosów to nie tylko dobrze dopasowane kosmetyki czy regularne przycinanie końcówek, ale także stosowanie wysokiej jakości sprzętu i prawidłowe suszenie. Dziś podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę podczas tego procesu.

Suszenie włosów: zacznij od sprzętu!

Suszenie włosów to czynność, którą wykonujesz praktycznie codziennie. Musisz jednak wiedzieć, że ma ono ogromny wpływ na kondycję Twoich włosów. Ważne jest zatem, by suszenie włosów przebiegało z możliwie jak najmniejszą szkodą dla Twojej fryzury. Istotna jest zarówno temperatura suszenia, suszarka, której używasz, jak i metoda suszenia.

By szybko wysuszyć włosy, korzystasz oczywiście z suszarki. Czy jednak rzeczywiście jej używanie jest takie niszczycielskie dla włosów? Niekoniecznie! Przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na sprzęt, którego używasz do suszenia. Tanie suszarki słabej jakości mogą przyczynić się do naprawdę poważnych uszkodzeń.

Jak wybrać suszarkę?

Model, który wybierzesz, wcale nie musi być drogi i bardzo zaawansowany, niczym z salonu fryzjerskiego. Wybierając suszarkę, powinnaś jednak zwrócić uwagę na to, by posiadała ona kilka przydatnych funkcji. To, co jest niezbędne, to na pewno regulacja siły nawiewu oraz regulacja temperatury.

Poświęćmy chwilę na regulację siły nawiewu. Zazwyczaj suszarki posiadają 3-stopniową regulację. Najlepiej rozpocząć suszenie od mocnego nawiewu, by pozbawić pasma wody, natomiast do stylizacji odpowiedni będzie łagodniejszy, słabszy nawiew. Jeśli się spieszysz, regulacja nawiewu to rozwiązanie dla Ciebie: dzięki dużej prędkości nawiewu możesz znacząco skrócić czas suszenia pasm.

Regulacja temperatury suszenia także ma ogromne znaczenie. Zwykle zaleca się suszenie włosów albo w ciepłej temperaturze od 60 do 70 stopniu Celsjusza, albo nawiewem chłodnym o temperaturze około 30 stopni Celsjusza. Wybierając suszarkę, sięgnij więc po model, który posiada opcję chłodnego nawiewu. Zimne powietrze suszy włosy równie skutecznie, a do jego zalet zalicza się to, że chłodny nawiew zamyka łuski włosa, a co za tym idzie, sprawia, że pasma stają się lśniące i wyraźnie gładsze. Analogicznie, suszenie zbyt gorącym nawiewem niesie odmienny efekt: suszenie mokrych włosów ciepłym powietrzem otwiera łuski włosa, co powoduje puszenie i nieestetyczny efekt. Zadbaj więc o to, by suszyć włosy już lekko osuszone, a nie bardzo mokre.

Wartościowy dla włosów jest także system jonizacji, dzięki któremu możesz znacząco ograniczyć puszenie się pasm oraz ich elektryzowanie. Jeśli masz z tym problem, koniecznie sięgnij po model z jonizacją, który skutecznie pomoże Ci ograniczyć puszenie. Duże znaczenie ma również moc suszarki. Zasada jest prosta: im wyższa moc urządzenia, tym szybciej możesz je wysuszyć.

Poprawne suszenie włosów: bez przegrzewania i bez plątania

Pora na proces suszenia. Aby bezpiecznie wysuszyć włosy, zadbaj o to, by trzymać suszarkę w odległości co najmniej 30 cm od głowy. Suszarka zlokalizowana bliżej głowy sprawia, że pasma są bardziej narażone na ekspozycję na gorące powietrze, które uderza w nie z większą mocą. Kiedy kierujesz na włosy rozproszony strumień ciepła, pasma są delikatniej owiewane powietrzem z suszarki, a woda może swobodnie i powolnie odparowywać, nie przyczyniając się do uszkodzeń.

Dobrym sposobem na suszenie jest robienie tego w kierunku zgodnym ze wzrostem włosa. Włosy suszone w jednym kierunku, od nasady po końce, nie tylko lepiej się układają, ale też nie plączą się, a ich łuski domykają się, nie tworząc uszkodzeń. Susz pasma partiami, z góry na dół, a do podzielenia włosów na sekcje wykorzystaj spinki. Zwróć też uwagę na to, by nie przytrzymywać strumienia suszarki przez dłuższy czas w jednym miejscu. Płynnie przesuwaj suszarką po pasmach: tylko w ten sposób nie tylko unikniesz poparzeń i przegrzania włosów, ale także zyskasz zadbane i lśniące włosy.

Typ włosów a suszenie

Przy prawidłowym suszeniu włosów istotne jest także dopasowanie metody suszenia do typu pasm, jakie posiadasz. Na przykład włosy cienkie wysuszysz znaczne szybciej niż grube kosmyki, ale pamiętaj, by używać niższej prędkość, która nie poplącze cienkich pasm. W przypadku włosów kręconych oczywiście przydatny będzie dyfuzor, który zwiększy objętość pasm i ładnie ułoży kręcone kosmyki. By korzystać z niego prawidłowo, konieczna jest odrobina wprawy: musisz docisnąć za jego pomocą sekcję włosów aż do skóry głowy. Tutaj konieczna będzie niska temperatura, by nie przegrzać włosów i nie spowodować oparzeń. Na koniec zmień nawiew na chłodny i odstaw od włosów. Dyfuzor to nie tylko produkt dla kręconych włosów: jeśli pragniesz więcej objętości, wysusz włosy za jego pomocą, kierując głowę w dół. Jeśli jednak masz włosy kręcone, oprócz dyfuzora zaopatrz się w kosmetyki do włosów kręconych .


W ofercie sklepu znajdują się kosmetyki do włosów kręconych marki so!flow:


-> Szmapon do włosów kręconych
-> Odżywka do włosów kręconych
-> Maska do włosów kręconych
-> Spray do włosów kręconych

Jak poprawnie suszyć włosy? Wskazówki

Mamy dla Ciebie kilka porad, z których powinnaś skorzystać, jeśli często suszysz włosy i chcesz zadbać o ich dobrą kondycję. Przede wszystkim, unikaj suszenia włosów bezpośrednio po ich umyciu. Mokre włosy są bardziej wrażliwe i podatne na uszkodzenia, więc przed suszeniem koniecznie odciśnij z nich nadmiar wody. Zrób to delikatnie ręcznikiem, unikaj mocnego tarcia i szarpania. Zamiast tego weź bawełniany ręcznik lub turban, zawiń włosy na kilka minut i poczekaj, aż materiał wchłonie wodę. Potem możesz już rozpocząć suszenie.

Przed rozpoczęciem suszenia upewnij się, czy temperatura nawiewu jest odpowiednia. Jest na to bardzo prosty sposób: zanim zaczniesz suszenie, skieruj nawiew najpierw na szyję. Jeśli temperatura powietrza z suszarki nie sprawia Ci bólu i nie parzy, możesz rozpocząć poprawne suszenie włosów.