Olejowanie włosów — na czym polega?

Twoje włosy odmawiają Ci posłuszeństwa? Są suche, łamią się, a ich puszenie to Twoja wieczna zmora? Pójdź więc za trendem promowanym przez „włosomaniaczki’’ i postaw na olejowanie! Nie bez powodu to jedna z najpopularniejszych metod pielęgnacji włosów ostatnich lat. Zobacz, na czym polega.

Dlaczego warto olejować włosy?

Olejowanie włosów to niezwykle prosty zabieg pielęgnacyjny. Możesz bez problemu wykonać go samodzielnie, bo cała jego tajemnica polega na nakładaniu na włosy odpowiednio dopasowanego do ich potrzeb oleju.

Dlaczego warto to robić? Powodów jest wiele. Najważniejszym z nich jest poprawa kondycji kosmyków. Regularne olejowanie włosów zapewnia:

  • nawilżenie włosów,
  • wygładzenie,
  • wzmocnienie i regenerację kosmyków,
  • naturalną ochronę przed wysoką temperaturą i czynnikami zewnętrznymi,
  • redukcje puszenia się włosów.

Dzięki temu zabiegowi można przywrócić włosom piękny i zdrowy wygląd w naprawdę prosty i przyjazny dla portfela sposób. Szczególnie jeśli wcześniej stosowane metody zawiodły.

Z pewnością zastanawiasz się, jak zwykły olej może konkurować z drogimi zabiegami w salonach fryzjerskich. Otóż olejowanie włosów nie tylko dostarcza kosmykom cennych substancji odżywczych, ale przede wszystkim wspomaga regenerację ich struktury. Mówiąc dokładniej, podczas zabiegu łuski włosów zostają domknięte, co powoduje, że wszystkie wartościowe elementy, w tym także woda, pozostają w ich wnętrzu. To właśnie dzięki temu olejowanie jest tak skuteczne i zapewnia tak spektakularny efekt.

Jak wybrać olej do olejowania?

Wybór odpowiedniego oleju jest w przypadku olejowania włosów kluczem do sukcesu. Mogłoby się wydawać, że olej to olej — przecież każdy jest równie tłusty. To jednak duży błąd, który wciąż jest niestety dość często powtarzany przez osoby, które zaczynają swoją przygodę z olejowaniem. Musisz wiedzieć, że zły dobór oleju, może zapewnić zupełnie odwrotny efekt zabiegu. Jak więc wybrać właściwy olej do olejowania włosów?

Na początku musisz ustalić, jaką porowatość mają Twoje włosy. Pierwszy raz słyszysz to określenie? Nie martw się, to nic skomplikowanego. Porowatość to po prostu stopień odchylenia łusek włosa od jego korzenia. Wyróżnia się trzy jej kategorie, czyli niską, średnią i wysoką. Im wyższa porowatość włosów, tym bardziej kosmyki są zniszczone

Jakiej porowatości są Twoje włosy? Jeśli nie umiesz tego ocenić „na oko”, możesz ustalić to za pomocą testu wody. Wrzuć jeden swój włos do przezroczystej szklanki lub miseczki. Włosy wysokoporowate mają tendencję do chłonięcia płynów, dlatego niemal natychmiast opadają na dno. Natomiast średnio i niskoporowate będą się raczej długo na niej unosić.

W internecie znajdziesz wiele wskazówek na temat tego, jaki olej dopasować do konkretnego rodzaju włosów. Możesz więc śmiało eksperymentować, sprawdzając, który będzie najlepszy dla Ciebie. Na początek do olejowania włosów wypróbuj jeden z tych polecanych najczęściej:

  • włosy wysokoporowate — olej lniany, słonecznikowy, konopny, oliwa z oliwek, olej z czarnuszki.

Włosy wysokoporowate to zazwyczaj włosy, które chcą się kręcić. Wyżej wymienione oleje poradzą sobie z zatrzymywaniem nawilżenia we włosach, a to jest właśnie duży problem włosów wysokoporowatych – utrata nawilżenia przez rozwarte łuski włosów.

Włosy kręcone wymagają szczególnej pielęgnacji. Oprócz wyżej wymienionych olei, warto zainwestować w:

Szampon do włosów kręconych

Kosmetyki do włosów kręconych

  • włosy średnioporowate — olej z awokado, arganowy, rycynowy.
  • włosy niskoporowate — olej kokosowy, lniany.

Jak olejować włosy? Najlepsze metody

Olejowanie włosów to bardzo prosty zabieg. Jednak, aby był skuteczny, prócz właściwego oleju, musisz wybrać też odpowiednią metodę jego nakładania. Nie ma jednej takiej, która gwarantowałaby świetny efekt każdemu. Pamiętaj, że wszystkie włosy są po prostu inne, dlatego, aby dowiedzieć się, co lubią Twoje, musisz po prostu próbować różnych rozwiązań — nie ma innej drogi.

Obecnie wykorzystuje się różnemetody olejowania włosów. Jest ich naprawdę wiele i wciąż pojawiają się nowe. Jednak na początek warto zacząć od dwóch podstawowych, a są nimi olejowanie włosów na sucho i na mokro. Jak łatwo się domyślić, ta pierwsza polega na nałożeniu oleju na włosy całkiem suche. Olejowanie włosów na mokro zakłada z kolei aplikację na kosmyki wcześniej zwilżone.

Obie te metody olejowania włosów są bardzo łatwe w zastosowaniu. Wystarczy nałożyć olej na całą długość włosów — od wysokości ucha, aż po końcówki. Jeśli chodzi zaś o skuteczność, to olejowanie włosów na mokro zapewnia nieco mocniejszy efekt nawilżenia i wygładzenia. Inną opcją jest zastosowanie odżywki pod olej, dzięki czemu działanie olejowanie będzie bardziej nawilżające.

Jak zmyć olej z włosów?

Zmywanie, czyli dokładniej mówiąc emulgowanie oleju, to czynność niezbędna do tego, by olejowanie włosów przyniosło pożądane efekty. Nie chcesz, by Twoje kosmyki były posklejane, płaskie i wyglądały nieświeżo? W takim razie musisz nauczyć się dobrze zmywać olej.

Emulgowanie oleju to nieodłączny element olejowania włosów. To czynność, która pozwala na dokładne pozbycie się produktu z zewnętrznej warstwy włosów. Sam szampon nie radzi sobie z tak tłustymi substancjami, ponieważ woda po prostu się z nimi nie łączy. Dlatego też do jego zmywania oleju użyj maski lub odżywki. Namocz dokładnie włosy i nałóż ją dość obficie, wmasowując ją w kosmyki i pozostaw na około 20-30 minut. Po tym czasie możesz spłukać całość i przejść już do właściwego mycia włosów.

Pamiętaj, że olejowanie włosów to tylko jeden z elementów ich pielęgnacji. Aby cieszyć się piękną fryzurą i zdrowymi kosmykami, wybieraj na co dzień sprawdzone kosmetyki, dopasowane do potrzeb Twoich włosów.