Piękny i zdrowy wygląd włosów jest niezwykle ważny, ale nie zawsze łatwo jest go osiągnąć. Dziś przyglądamy się bliżej najtrudniejszemu typowi włosów, czyli wysokoporowatym. Co trzeba o nich wiedzieć, by odpowiednio je pielęgnować? Zapraszamy do lektury!
Włosy wysokoporowate, czyli jakie?
Na początek odpowiemy na pytanie, czym wyróżniają się włosy wysokoporowate. Jak pewnie wiesz, pasma mogą być wysoko-, średnio- lub niskoporowate. Jak sprawdzić, jakie są Twoje włosy? Wykonaj test dostępny m.in. na stronie soflow.pl/test , a jeśli nie jesteś pewna wyniku, polecamy dodatkowo test szklanki.
Na czym on polega? To bardzo proste: włóż swój włos do szklanki z letnią wodą i obserwuj, co się stanie. Jeśli unosi się on na powierzchni wody, najpewniej masz włosy niskoporowate. Włos, który utonął i znajduje się na dnie, z dużym prawdopodobieństwem jest wysokoporowaty, natomiast ten unoszący się w wodzie jest średnioporowaty. Ten test to wskazówka, która pomoże Ci podjąć odpowiednie kroki.
Nie jesteś pewna rezultatu testów? Sprawdź, czym charakteryzują się włosy wysokoporowate:
• puszą się i są poplątane,
• mają rozdwojone końcówki,
• są szorstkie i nieprzyjemne w dotyku,
• kruche i z tendencją do uszkodzeń,
• pozbawione blasku,
• suche na końcach lub nawet od połowy długości,
• tracą kolor w słońcu,
• kręcą się i falują samoistnie.
Jeśli właśnie takie są Twoje pasma, wszystko wskazuje na to, że są wysokoporowate. Spokojnie, to nie koniec świata – z dalszej części artykułu dowiesz się, co na włosy wysokoporowate działa najlepiej!
Pielęgnacja: jak dbać o włosy wysokoporowate?
Zastanawiasz się, jak to się stało, że Twoje pasma są w takim stanie? Winna jest zazwyczaj nieodpowiednia pielęgnacja. Nie jest to jednak reguła: równie często winą można obarczyć zabiegi fryzjerskie, szczególnie rozjaśnianie czy farbowanie, a także częstą stylizację na gorąco czy narażanie włosów na wpływ ogrzewania lub klimatyzacji. Na szczęście w wielu przypadkach zmiana kosmetyków i nawyków związanych z pielęgnacją wystarcza, by pasma odzyskały zdrowie i blask. Co na włosy wysokoporowate zadziała najlepiej?
Czym myć włosy wysokoporowate. Jakie kosmetyki będą najlepsze? Odpowiedź jest prosta: delikatne! Gdy Twoje włosy są osłabione i łamliwe, lepiej odpuść sobie eksperymenty i wybieraj lekkie kosmetyki, które subtelnie, ale skutecznie domywają. Codzienny szampon powinien być naturalny, łagodny, bez SLS i SLES – taki jak szampon humektantowy z So!Flow. Po mocno oczyszczające szampony lepiej sięgaj sporadycznie. Dobrym rozwiązaniem przy tym typie włosów jest też metoda OMO, czyli mycie pasm odżywką.
Kolejnym krokiem po umyciu włosów jest nałożenie odżywki, najlepiej nawilżającej. Koniecznie sięgnij po produkty z humektantami, które pozwolą Ci osiągnąć najlepszy efekt! Warto wybrać lekkie odżywki, które można stosować po każdym myciu: Twoje włosy będą tego potrzebować.
Do pielęgnacji warto wprowadzić także głęboko nawilżającą maskę na włosy wysokoporowate. Jaką maskę wybrać? Na przykład mleczko z proteinami (polecamy nasz bestseller, czyli Proteinowe mleczko do laminacji). Najlepiej nałożyć je na włosy na co najmniej pół godziny pod foliowy czepek: wtedy zadziała najlepiej. Dobrze sprawdzi się również keratyna oraz zabieg keratynowego prostowania włosów.
Jak dbać o włosy wysokoporowate poza standardowymi krokami pielęgnacji? Jej uzupełnienie zapewni Ci olejowanie włosów: wysokoporowate pasma kochają ten zabieg! Najlepszym krokiem będą oleje roślinne nienasycone, na przykład olej lniany czy z orzechów (polecamy nasz genialny olej do włosów wysokoporowatych). Nakładaj je na nawilżający podkład, czyli na hydrolat, żel aloesowy lub bazę humektantową so!flow.
Włosy wysokoporowate – tego unikaj!
Co na włosy wysokoporowate działa niszcząco? Jeśli chcesz przywrócić pasma do formy, unikaj poniższych działań.
• Stylizacja na ciepło – zbyt częste prostowanie i suszenie mogą pogłębić problemy z włosami. Jeśli suszysz włosy, zakończ stylizacje zimnym nawiewem, który zamknie łuski i zadba o włosy wysokoporowate. Zastanawiasz się, jakie kosmetyki do stylizacji wybrać? Koniecznie te z termoochroną!
• Szorstkie ręczniki – do osuszenia włosów wybierz raczej miękki bawełniany t-shirt. Turban może spowodować problemy ze skórą głowy.
• Akcesoria do stylizacji – zrezygnuj z cienkich gumek i mocnych upięć. Jeśli musisz spiąć włosy, zrób to delikatnie, tak by nie uszkodzić i nie złamać pasm. Wybierz popularne gumki typu scrunchie wykonane z jedwabiu, bawełny lub wiskozy.
• Kosmetyki o bardzo kwaśnym lub bardzo zasadowym pH – jeśli Twoje włosy są słabe, zrezygnuj z ich rozjaśniania i pielęgnacji nieodpowiednimi, mocnymi kosmetykami (powiedz nie szaremu mydłu i SLS)
• Kosmetyki z alkoholem – mocno wysuszają i puszą włosy
• Kosmetyki z ciężkimi silikonami – nadmiernie obciążają i oblepiają włosy i nie dostarczają im niczego odżywczego
Mamy nadzieję, że wiesz już, jak dbać o włosy wysokoporowate. Jak widzisz, nie jest wcale tak trudno! Uzyskanie wspaniałego efektu może trochę potrwać, ale na pewno będzie on wart starań