Ecstatic blue-eyed woman with long blonde hair posing in front of white bricked wall. Indoor shot of surprised girl in beautiful pink pyjamas.

Alkohol w kosmetykach – dlaczego ma złą opinię?

W składzie kosmetyków często można znaleźć alkohol. Zobaczysz go w składnie produktów do twarzy i włosów, również w kosmetykach naturalnych. Pierwszym odruchem jest na pewno strach, ponieważ alkohol nie kojarzy się zbyt dobrze, ale to błędne przekonanie. W składzie kosmetyków znajduje się sporo dobrych alkoholi, których nie musisz się obawiać, a wręcz przeciwnie. Dziś opowiemy Ci o nich nieco więcej.

Nie każdy alkohol w kosmetykach jest zły!

Produkt do odkażania, składnik wysuszający, coś, co może powodować podrażnienia – zwykle to właśnie tak kojarzy nam się alkohol jako składnik kosmetyków. Tak się jednak składa, że nie każdy alkohol ma negatywne działanie. Nie musisz obawiać się jego obecności w kosmetykach, bo niejednokrotnie jest to naprawdę cenny i wartościowy dodatek. Aby Ci to udowodnić, poniżej opiszemy dokładnie rolę alkoholu w kosmetyce.

Dobre alkohole w kosmetykach

Zacznijmy od dobrych i uspokajających wiadomości, ponieważ alkohol w kosmetykach może być także „dobry” – jak na przykład alkohole tłuszczowe i woski wytwarzane z kwasów tłuszczowych zawartych w roślinach. Ich działanie jest bardzo korzystne – wpływają odżywczo, silnie nawilżają, zmniejszają podrażnienia… Warto je włączyć do pielęgnacji. Alkohole tłuszczowe i woski zagęszczają kosmetyki, ale ich wadą jest to, że nie powinny być mieszane z wodą.

Bezpieczne w stosowaniu na skórę są zatem alkohole tłuszczowe z oleju kokosowego, a także alkohol benzylowy (INCI: Benzyl Alcohol), cetylowy (INCI: Cetyl Alcohol), stearylowy (INCI: Stearyl Alcohol), cetearylowy (INCI: Cetearyl Alcohol) i fenyloetylowy (INCI: Phenethyl Alcohol). Najczęściej można znaleźć takie składniki w kosmetykach do włosów i skóry, szczególnie w tych nawilżających. Zatrzymują one wodę wewnątrz skóry, a jednocześnie dbają o jednorodność kosmetyku, nie dopuszczając do oddzielenia się oleju i cieczy. Można je zatem znaleźć w mydłach, odżywkach, podkładach, produktach oczyszczających czy nawilżających.

Szkodliwe alkohole w kosmetykach


Niestety, w wielu przypadkach alkohole w produktach do pielęgnacji nie mają dobroczynnego wpływu na ciało czy włosy. Najbardziej niepożądany w kosmetykach jest najpopularniejszy alkohol, czyli alkohol etylowy. Jego czysta forma często jest wybierana do czyszczenia lub jako środek antyseptyczny. W przypadku kosmetyków stosuje się etanol denaturowany, co znaczy, że jest on skażony innymi substancjami chemicznymi, co umożliwia zastosowanie go w tych produktach. Etanol może prowadzić do wysuszenia skóry oraz do jej uszkodzeń.

Szkodliwe alkohole w kosmetykach to:


• alkohol denaturowany (INCI: Alcohol Denat), który jest bezpieczny nawet w wysokich stężeniach, ale działa drażniąco na skórę,
• alkohol etylowy (INCI: Alcohol/Ethanol/Ethyl Alcohol), czyli etanol w formie rozpuszczalnika, którego lepiej unikać ze względu na wysuszające i drażniące działanie,
• alkohol izopropylowy (INCI: Isopropyl Alcohol), który stosuje się m.in. jako konserwant i rozpuszczalnik, ale działa on silnie drażniąco na skórę, a także często powoduje uczulenia. Lepiej go unikać.

To nie koniec: szkodliwe alkohole w kosmetykach to również często substancje zapachowe, które same w sobie nie są szkodliwe, ale mogą powodować podrażnienia czy uczulenia.

Czym są alkohole?

Alkohole to szeroka grupa związków chemicznych, które mają zbliżoną budowę cząsteczkową. Są to związki organiczne, które w każdej cząsteczce zawierają węgiel, wodór oraz przynajmniej jedną grupę hydroksylową, czyli -OH. Charakterystyczna w alkoholach jest ich nazwa, a właściwie końcówka -ol. Zdecydowanie najbardziej popularny jest etanol, czyli alkohol powstający przy fermentacji cukru. Dość często znajduje się on w kosmetykach, na przykład w kremach do twarzy, balsamach do ciała, a także w wodach po golenia czy perfumach. Dlaczego dodaje się ten składnik do kosmetyków?

Funkcje alkoholu w kosmetykach

Alkohol w kosmetykach ma kilka ważnych funkcji. Używa się go, ponieważ charakteryzuje się wysoką lotnością, czyli ulatnia się z produktu od razu po aplikacji. Dodatkowo ceni się jego właściwości wysuszające, a także odświeżające. Alkohol dobrze radzi sobie też z drobnoustrojami. Dzięki jego zastosowaniu pozostałe składniki szybciej wnikają w skórę. Poniżej znajdziesz wszystkie właściwości alkoholu w kosmetykach:

• działa antybakteryjnie i przeciwdrobnoustrojowo,
• ma właściwości przeciwzapalne i zmniejsza stany zapalne, które już się pojawiły,
• rozpuszcza tłuszcz,
• pełni rolę konserwantu,
• jest używany jako rozpuszczalnik: z jego pomocą uzyskuje się substancje nierozpuszczalne w wodzie,
• ma działanie dezodoryzujące.

Na podstawie tych właściwości możemy podzielić alkohole pod kątem funkcji, jakie pełnią:


emulgatory – składniki pozwalające na powstanie emulsji i utrzymanie jej stabilności,
rozpuszczalniki – substancje rozpuszczające inne substancje obecne w składzie produktu, czyli na przykład składniki aktywne,
humektanty – składniki silnie nawilżające, które zatrzymują wodę w skórze i zapobiegają jej nadmiernej utracie przez naskórek,
konserwanty – składniki niwelujące rozwój drobnoustrojów i tym samym zwiększające trwałość produktu i chroniące go przed rozkładem,
zapachy – składniki nadające kosmetykom piękną woń, poprawiające nastrój i uprzyjemniające pielęgnację.

Alkohol w kosmetykach – czy warto?

Jak widzisz, zawarte w kosmetykach alkohole dzielą się na te o pozytywnym wpływie i na te o negatywnym, a sama zawartość alkoholu w produkcie wcale nie oznacza, że będzie on drażniący. Sporo substancji z grupy alkoholi wspiera pielęgnację skóry czy włosów, nawilżając je czy wspomagając działanie substancji aktywnych. Liczna jest także grupa alkoholi obojętnych dla skóry, które dbają o trwałość czy konsystencję produktu.

Najlepszym sposobem na alkohol w kosmetykach jest nauczenie się jego nazw i sprawdzanie składów produktów. Dzięki temu możesz sprawdzić, jaki alkohol Ci służy, a jakiego raczej się wystrzegać. W ten sposób z łatwością stworzysz dla siebie pielęgnację idealną.