Opaski do włosów – czy szkodzą włosom?

Nasze włosy, utrzymywane w dobrej kondycji, są bardzo wytrzymałe i elastyczne. Aby taki stan zachować, trzeba poświęcić im sporo uwagi i odpowiednio pielęgnować. Mimo to o mechaniczne uszkodzenia włosów nietrudno. Czy opaski, spinki i różnego rodzaju ozdoby naprawdę szkodzą włosom? Co robić i jakie akcesoria wybierać, aby włosy były zadowolone? Podpowiadamy!

Dbaj o włosy na co dzień

Zacznijmy od odpowiedniej pielęgnacji, bo to dzięki niej włosy wyglądają na zdrowe i silne. Pierwszym krokiem do pięknych włosów jest dopasowanie odpowiednich kosmetyków. Jeśli tylko zauważysz, że pasma stają się suche, łamliwe, bez życia: wprowadź wzmacniającą pielęgnację! Ozdoby, opaski i spinki mogą pogorszyć stan słabych kosmyków.

Poświęć włosom szczególną uwagę, jeśli je farbujesz. Zabiegi fryzjerskie i koloryzacja sprawiają, że pasmom jest potrzebna konkretna dawka odżywienia oraz ochrony koloru. Sięgnij po naszą serię do włosów farbowanych opartą na wyjątkowych właściwościach śliwki i jeżyny, które podkreślają kolor, oraz wegańskiej keratyny i różeńca górskiego, sprawiających, że pasma są gładkie i pełne blasku. Pokochasz te kosmetyki także za słodki zapach owoców i wyjątkową skuteczność. 

Szampon do włosów farbowanych

Odżywka do włosów farbowanych

oraz maska do włosów farbowanych.

Pielęgnacja włosów dopasowana do ich potrzeb to podstawa. Jeśli już się o to zatroszczyłaś, możesz zainteresować się ozdobami. To jak w końcu działają opaski do włosów? Szkodzą czy wręcz przeciwnie? Dowiesz się tego z dalszej części tekstu!

Opaski do włosów a osłabienie kondycji włosów

Stworzenie pięknej fryzury często wymaga użycia spinek, gumek czy opasek. Niestety, niektóre z nich mogą naszym pasmom zaszkodzić. Nawet najsilniejsze i zadbane włosy mogą ulec uszkodzeniom mechanicznym. Jakich ozdób unikać, by nie osłabić swoich włosów? 

Zdrowe i mocne włosy mogą stać się łamliwe, jeśli będziesz je codziennie ciasno spinać za pomocą różnego rodzaju ozdób. Na dłuższą metę to równie szkodliwe, jak częste suszenie i prostowanie. 

Oczywiście nie znaczy to, że musisz całkowicie zrezygnować z opasek, spinek i gumek. Nie wszystkie ozdoby szkodzą włosom, a korzystanie z nich z umiarem sprawi, że i Ty będziesz zadowolona, i Twoje włosy będą pięknie się prezentować. Chętnie podpowiemy Ci jakie ozdoby i opaski na włosy wybierać, by jak najmniej zaszkodzić swoim pasmom.

Opaski do włosów: jak nie zaszkodzić?

Lubisz zwieńczać fryzurę opaską? Dobrze to rozumiemy: dzięki temu włosy nie wpadają do oczu, a cała fryzura jest trzymana w ryzach. Jak wybrać opaskę do włosów, by im nie zaszkodzić?

Sporadyczne noszenie plastikowej czy metalowej opaski do włosów raczej nie powinno Ci zaszkodzić, ale jeśli nie wyobrażasz sobie wyjścia z domu bez opaski, warto zastanowić się nad zmianą przyzwyczajeń. To, co możesz zrobić profilaktycznie, to zastosować ochronną mgiełkę do włosów, która zapobiega powstawaniu uszkodzeń. Jednak niestety nawet najlepszy kosmetyk nie jest w stanie w pełni ochronić pasm, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po opaskę z materiału. Takie ozdoby są zdecydowanie bardziej przyjazne dla pasm, nie obciążają ich tak mocno, a jednocześnie dobrze trzymają włosy. Najlepiej wybierz opaski z naturalnych tkanin – na przykład lnu czy bawełny.

Uważaj na spinki!

Opaski na włosy można łatwo wymienić na modele bardziej przyjazne dla pasm, ale jak wygląda sprawa z innymi ozdobami do włosów? 

Jeśli masz łamliwe, osłabione włosy, unikaj metalowych ozdób.  Spinki tego typu mają fatalny wpływ na włosy. Pasma tracą sprężystość i zdrowy wygląd, a w miejscach spinania mogą się wręcz kruszyć i łamać. Takie uszkodzenia ciężko naprawić czy zniwelować: lepszym krokiem jest rezygnacja z takich ozdób. 

Jak zastąpić metalowe spinki? Dobrym krokiem jest sięgnięcie po ozdoby do włosów wykonane z plastiku. Taka klamra czy spinka-żabka utrzyma pasma na miejscu, ale nie będzie niszczyła czy osłabiała włosów. 

Gumki do włosów – jaki wpływ mają na pasma? 

O ile bez opasek czy spinek można się obyć, o tyle bez gumki do włosów może być ciężko. Zbieramy nimi włosy podczas treningu na siłowni, w szkole, na uczelni, w pracy, na noc: zawsze wtedy, gdy rozpuszczone pasma nam przeszkadzają. Jak to zrobić, by nie zaszkodzić włosom?

Po pierwsze musisz absolutnie zrezygnować z plastikowych gumek recepturek. Mają one fatalny wpływ na pasma: nie dość, że bardzo ciasno spinają włosy, to są trudne „w obsłudze”. O ile założenie na kucyk jest jeszcze w miarę łatwe, to zdjęcie gumki recepturki to tortura. I dla Ciebie, i dla włosów. Pasma owijają się wokół gumki, wyrywają się, niszczą… To dla nich prawdziwy koszmar. Jeśli więc masz zwyczaj spinania pasm w taki sposób, najlepiej od razu wyrzuć wszystkie recepturki, które posiadasz.

Po drugie: staraj się wybierać gumki do włosów bez metalowych elementów. Nie są one tak niszczycielskie jak gumki recepturki, ale także nie mają dobrego wpływu na pasma, nadwyrężając je i niszcząc.

Jakie więc ozdoby do włosów wybierać? Najlepiej sprawdzą się, podobnie jak w przypadku opasek, frotki wykonane z materiału. Gumki frotte, obszyte welurem, z lnianego materiału czy jedwabiu nie tylko są miłą odmianą dla pasm, ale też rewelacyjnie się prezentują. To zwieńczenie fryzury, jakiego wszystkie potrzebujemy!

Mamy nadzieję, że nasz tekst pomoże Ci wybierać odpowiednie ozdoby do włosów. Pamiętaj też o odpowiedniej pielęgnacji z so!flow, dzięki której Twoje pasma będą zawsze wyglądać bajecznie. Pamiętaj również, że prawidłowa pielęgnacja włosów obejmuje również poprawne suszenie włosów – dowiedz się jak!