pielęgnacja rozdwojonych końcówek

Rozdwajanie się włosów – jak je naprawić?

Szorstkie, zniszczone końcówki włosów spędzają Ci sen z powiek? Nic dziwnego: powodują, że ciężko ułożyć włosy, utrudniają ich wzrost i wpływają na wygląd pasm. Skąd się biorą rozdwojone końcówki, jak z nimi walczyć i co zrobić, by nie dopuścić do pojawienia się tego problemu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule. Zapraszamy do lektury!

Lepiej zapobiegać!

Długie, lśniące i zdrowe włosy chciałaby mieć każda kobieta. Nie każda ma jednak takie szczęście. W dużej mierze wpływ ma na to genetyka, ale też mieć czas, jaki poświęcasz na to, by się swoimi włosami odpowiednio zaopiekować. Z natury Polki mają dość delikatne, cienkie włosy, które pod wpływem zabiegów, stylizacji i farbowania mogą tracić zdrowy wygląd. By temu zapobiec, warto wdrożyć wzmacniającą, ochronną pielęgnację. W ten sposób możesz sprawić, że pasma nie będą kruche, suche i matowe.

Skąd się biorą rozdwojone końcówki?

Zniszczone włosy potrafią wpłynąć na samoocenę, a jednym z najczęściej spotykanych problemów z pasmami są właśnie rozdwajające się końcówki. Najczęściej pojawiają się u osób posiadających długie i półdługie włosy, które często są poddawane zabiegom chemicznym farbowania lub rozjaśniania. Pasma często rozdwajają się również zimą, kiedy narażone są na uszkodzenia przez kontakt z szalikami i czapkami oraz wtedy, gdy często traktujesz je prostownicą lub lokówką. 

Czym w ogóle są rozdwajające się włosy i jak do tego rozdwajania dochodzi? Pojawia się ono w wyniku rozchylania się łusek włosa, do którego przyczyniają się uszkodzenia mechaniczne. Mogą one być wynikiem zarówno wspomnianych już zabiegów chemicznych lub stylizacji na ciepło, ale też stosowania zbyt silnych kosmetyków do mycia lub takich produktów, które nie dostarczają pasmom odpowiedniej dawki nawilżenia i lipidów. 

Włos jest żywy jedynie w swojej macierzy, a na długości stanowi martwą tkankę w dominującej części zbudowaną z keratyny, czyli białka, które otoczone jest łuskami. Jeśli łuski te ulegają rozchyleniu, z włosów uciekają składniki odżywcze, a ich powierzchnia nie jest gładka, a szorstka i chropowata. Wpływa to nie tylko na wygląd pasm, ale także na ich zdrowie. Postaraj się więc dbać o nawilżenie włosów, a te odwdzięczą się blaskiem i mocą.

Sposoby na rozdwajające się włosy

Pierwszą i najważniejszą poradą jest stosowanie kosmetyków z lipidami. Są one częścią emolientów, czyli składników, które po nałożeniu na powierzchnię włosa mogą sprawić, że pasma odzyskają elastyczność i połysk, a zarazem staną się bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wybieraj zatem szampony i odżywki z emolientami, uzupełnij też pielęgnację o maskę z ich zawartością, a pasma nabiorą sił. Niewykluczone, że dzięki takim kosmetykom nie będą się też rozdwajać.

Lipidy możesz stosować na wiele innych sposobów – znajdziesz je na przykład w olejkach czy roślinnych masłach. Najprostszym sposobem na podkręcenie pielęgnacji jest więc dodawanie olejków do odżywki lub maski, którą nakładasz po umyciu włosów. Możesz aplikować olejki także bezpośrednio na włosy po użyciu szamponu i odżywki, ale wtedy musisz być ostrożna – łatwo można przesadzić i spowodować obciążenie włosów.

Doskonałym sposobem na poprawę kondycji włosów jest też olejowanie pasm. Ten zabieg jest niezwykle popularny – kochają go wszystkie włosomaniaczki! Metod olejowania włosów jest bardzo wiele: można nakładać olej bezpośrednio na włosy, aplikować go na odżywkę lub podkład z żelu aloesowego, można nieco go rozgrzać i dopiero wtedy go nakładać, można skorzystać z pomocy… miski z wodą. W każdym wariancie warto trzymać specyfik na włosach przez co najmniej kilka godzin, by efekt był najbardziej obiecujący. Pamiętaj tylko, by omijać nasadę włosów i skórę głowy – te obszary po kontakcie z olejem mogą nadmiernie się przetłuszczać. 

Kosmetyki na rozdwajające się włosy

Poza stosowaniem odpowiednich produktów pielęgnacyjnych, czyli szamponów, odżywek i masek, warto do pielęgnacji włosów podatnych na rozdwajanie dołączyć też produkty stworzone specjalnie do końcówek. Co na rozdwajające się włosy działa najlepiej?

Możesz sięgnąć po domowe sposoby na rozdwajające się końcówki włosów i stosować wspomniane wcześniej oleje, które otoczą końce pasm opieką, ale możesz też sięgnąć po specjalnie skomponowane produkty. Dobrym wyborem będzie zabezpieczające masełko na końcówki. To kosmetyk, który przede wszystkim chroni pasma: regeneruje je, nawilża i dodaje blasku. Dzięki zawartości oleju rycynowego i oleju kokosowego może skutecznie uelastyczniać i wzmacniać pasma, a masło kakaowe i masło shea dają zastrzyk odżywienia i przywracają włosom blask. Jednocześnie produkt świetnie zabezpiecza końcówki przed uszkodzeniami i rozdwajaniem. Warto mieć go w kosmetyczce!

A może… cięcie?

Tylko zadbane, regularnie pielęgnowane włosy nie ulegają uszkodzeniom, chociaż osiągnięcie efektu pięknych i zdrowych włosów jest bardzo trudne. Dlatego nie obwiniaj się, gdy pasma zaczną się rozdwajać. Takie końcówki sprawiają, że cały włos staje się bardziej wrażliwy, kruchy i podatny na uszkodzenia. Co zrobić z rozdwajającymi się włosami, gdy nie masz już do nich cierpliwości? Czy skrócenie włosów jest w tym przypadku dobrym krokiem?

Tak! Podcięcie zniszczonych końcówek to dobre rozwiązanie, ponieważ rozdwajające się pasma ulegają dalszym uszkodzeniom, łatwiej się przesuszają i mogą prowadzić do tego, że stan całej fryzury będzie naprawdę trudny do odratowania. Dlatego najlepiej przycinać włosy regularnie, nawet co 4-6 tygodni i to również wtedy, gdy planujesz zapuścić włosy. Skrócone, zdrowsze na końcach pasma będą miały więcej mocy do wzrostu niż te słabe i rozdwojone. 

Jak widzisz, rozdwajające się włosy to nie koniec świata! Możesz zapobiec tym uszkodzeniom, jeśli będziesz sięgać po odpowiednie kosmetyki i gdy Twoja pielęgnacja będzie świadoma i dopasowana do potrzeb włosów. Jeśli jednak końcówki i tak się rozdwoją, nie martw się: wystarczy delikatne skrócenie pasm, a fryzura znów będzie prezentować się doskonale!